Službeni glasnik BiH, broj 43/18
Ovaj akt nije unešen na bosanskom jeziku.
Na osnovu člana 37. stav (5) Zakona o prekršajima ("Službeni glasnik BiH", br. 41/07, 18/12, 36/14 i 81/15), ministar pravde donosi
PRAVILNIK
O SADRŽAJU I NAČINU VOĐENJA PREKRŠAJNE EVIDENCIJE
Član 1.
(Predmet)
Ovim pravilnikom, u skladu sa Zakonom o prekršajima ("Službeni glasnik BiH", br. 41/07, 18/12, 36/14 i 81/15), utvrđuju se nadležni organi za unos, postupak unosa i obrade podataka u evidenciju o izrečenim prekršajima i prekršajnim sankcijama, pravo pristupa sankcijama, pravo pristupa podacima, kao i nadležni organi za izdavanje podataka iz evidencije o izrečenim prekršajima i prekršajnim sankcijama.
Član 2.
(Značenje izraza)
(1) Posebni izrazi u smislu ovog pravilnika imaju sljedeće značenje:
a) Evidencija o izrečenim prekršajima i prekršajnim sankcijama je elektronska evidencija podataka na nivou Bosne i Hercegovine koja sadrži podatke o izrečenim prekršajima, novčanim kaznama, drugim prekršajnim sankcijama, troškovima postupka i ostalim podacima o počinjenim prekršajima, čiji unos i obradu podataka vrše nadležni organi i sudovi (u daljnjem tekstu: elektronska evidencija podataka), a tehnički vodi i održava Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Agencija), u skladu s važećim propisima kojima je oblast vođenja centralnih elektronskih evidencija podataka na nivou Bosne i Hercegovine.
b) Nadležni organi za unos i obradu podataka u elektronsku evidenciju podataka su:
1) policijski organi svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini;
2) institucije i organi uprave svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini;
3) pravna lica s javnim ovlaštenjem u čiju nadležnost spada direktno ili indirektno izricanje prekršajnih sankcija propisanih važećim pravnim propisima iz oblasti prekršaja;
4) nadležni sudovi u Bosni i Hercegovini u čiju nadležnost spada provođenje prvostepenih i drugostepenih prekršajnih postupaka.
c) Adresa prebivališta fizičkog lica je adresa koja se nalazi evidentirana u evidenciji prebivališta i boravišta državljana Bosne i Hercegovine koju, u okviru svojih nadležnosti, tehnički vodi i održava Agencija.
d) Adresa sjedišta pravnog lica je mjesto obavljanja registrirane djelatnosti upisano u sudski registar, u kojem domaće pravno lice ili predstavništvo stranog pravnog lica u Bosni i Hercegovini obavlja registriranu djelatnost.
e) Kažnjeni je lice za koje je konačnim prekršajnim nalogom ili pravosnažnim rješenjem o prekršaju ustanovljeno da je odgovorno za određeni prekršaj.
f) Sporazum o sankciji je pisani sporazum koji sadrži detalje o sankciji o kojim su se sporazumjeli ovlašteni organ i okrivljeni, a koji dostavlja ovlašteni organ sudu na odobrenje uz zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka.
(2) Izrazi koji su radi preglednosti dati u jednom gramatičkom rodu bez diskriminacije se odnose i na muškarce i na žene.
Član 3.
(Elektronska evidencija podataka)
(1) Elektronska evidencija podataka sadrži podatke o svim fizičkim, pravnim i odgovornim licima u pravnim licima kojima su izrečene prekršajne sankcije za prekršaje izvršene na teritoriji Bosne i Hercegovine.
(2) Elektronska evidencija podataka vodi se u skladu s operativnim i tehničkim rješenjima koje uspostavi Agencija u saradnji s nadležnim organima, a o izmjenama tehničkih rješenja Agencija blagovremeno obavještava Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine.
(3) Unos i obrada podataka u elektronsku evidenciju podataka vrši se na osnovu izdatih prekršajnih naloga i donesenih rješenja o prekršaju kojima je izrečena novčana kazna, zaštitna mjera, podataka o lišavanju slobode zbog neplaćanja, odnosno o zamjeni za plaćanje novčane kazne obavljanjem poslova za opće dobro ili poslova za dobro lokalne zajednice, kao i podataka o njihovom izvršenju.
(4) Ako okrivljeni koji primi prekršajni nalog zatraži sudsko odlučivanje, broj rješenja suda povezuje se u elektronskoj evidenciji podataka s jedinstvenim brojem prekršajnog naloga koji je ovlašteno službeno lice nadležnog organa unijelo u elektronsku evidenciju podataka.
Povezivanje broja sudskog rješenja s brojem prekršajnog naloga vrši se u svrhu praćenja i kontrole naplate prekršajnog naloga, odnosno realizacije zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.
(5) Nadležni organi mogu voditi vlastitu prekršajnu evidenciju, kako o domaćim tako i o stranim fizičkim i pravnim licima, čiji sadržaj i način vođenja sami propisuju u skladu sa Zakonom o prekršajima i Zakonom o zaštiti ličnih podataka ("Službeni glasnik BiH", br. 49/06, 76/11 i 89/11).
Član 4.
(Podaci koji se unose u elektronsku evidenciju podataka)
(1) Podaci koji se unose u elektronsku evidenciju podataka o fizičkom licu, počinjenom prekršaju i prekršajnoj sankciji, nadležnom organu, odnosno nadležnom sudu, su:
a) jedinstveni matični broj građana (JMBG);
b) ime, ime jednog roditelja i prezime;
c) djevojačko prezime;
d) spol;
e) datum, mjesto i država rođenja;
f) adresa prebivališta, općina i država;
g) državljanstvo;
h) mjesto zaposlenja i svojstvo;
i) broj pasoša za strance;
j) naziv nadležnog organa, odnosno nadležnog suda koji je izrekao sankciju;
k) broj i datum donošenja rješenja, odnosno jedinstveni broj i datum izdavanja prekršajnog naloga;
l) datum slanja rješenja ili prekršajnog naloga;
m) datum i način uručenja rješenja ili prekršajnog naloga;
n) datum pravosnažnosti rješenja, odnosno konačnosti i izvršnosti prekršajnog naloga;
o) naziv prekršaja;
p) mjesto, datum i vrijeme izvršenja prekršaja;
r) primijenjeni propis i odredbe;
s) izrečene sankcije i mjere;
t) sporazum o sankciji;
u) iznos štete i troškova postupka;
v) naknadne promjene podataka (djelovanje redovnih i vanrednih pravnih lijekova);
z) podatke o izvršenju novčane kazne i zaštitne mjere;
x) broj budžetske organizacije;
y) podatak o oslobađanju plaćanja druge polovine izrečene novčane kazne zbog prihvatanja odgovornosti i blagovremeno plaćene polovine izrečene novčane kazne;
q) podatke o plaćenim troškovima prekršajnog postupka;
w) podatke o brisanju sankcija i mjera.
(2) Podaci koji se unose u elektronsku evidenciju podataka o pravnom licu, počinjenom prekršaju i prekršajnoj sankciji, nadležnom organu, odnosno nadležnom sudu, su:
a) naziv;
b) sjedište (adresa, općina i država sjedišta);
c) jedinstveni identifikacioni broj;
d) za strana pravna lica naziv, sjedište i broj registra ili druge evidencije u državi sjedišta stranog lica, a ako strano lice ima predstavništvo u Bosni i Hercegovini, broj upisa u Registar predstavništava stranih lica u Bosni i Hercegovini;
e) naziv nadležnog organa, odnosno nadležnog suda koji je izrekao sankciju;
f) broj i datum rješenja, odnosno jedinstveni broj i datum prekršajnog naloga;
g) datum pravosnažnosti rješenja, odnosno konačnosti i izvršnosti prekršajnog naloga;
h) način uručenja i datum uručenja rješenja ili prekršajnog naloga;
i) datum slanja rješenja ili prekršajnog naloga;
j) naziv prekršaja;
k) mjesto, datum i vrijeme izvršenja prekršaja;
l) primijenjeni propis i odredbe;
m) izrečene sankcije i mjere;
n) sporazum o sankciji;
o) iznos štete i troškova postupka;
p) naknadne promjene podataka (djelovanje redovnih i vanrednih pravnih lijekova);
r) podatke o izvršenju novčane kazne i zaštitne mjere;
s) broj budžetske organizacije;
t) podatak o oslobađanju plaćanja druge polovine izrečene novčane kazne zbog prihvatanja odgovornosti i blagovremeno plaćene polovine izrečene novčane kazne;
u) podatke o plaćenim troškovima prekršajnog postupka;
v) podatke o brisanju sankcija i mjera.
Član 5.
(Nadležnost za unos podataka)
(1) Unos podataka o izrečenim prekršajnim sankcijama vrši ovlašteno službeno lice nadležnog organa koji je izdao prekršajni nalog, odnosno ovlašteno službeno lice suda koji je donio rješenje o prekršaju.
(2) Ako je ovlašteni organ pokrenuo prekršajni postupak protiv okrivljenog podnošenjem zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, ovaj podatak u prekršajnu evidenciju unosi sud koji donosi rješenje o prekršaju po zahtjevu za pokretanje prekršajnog postupka.
(3) Sud u prekršajnu evidenciju unosi podatak o odobrenom sporazumu o sankciji, koji ovlašteni organ dostavi uz zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka.
(4) O izvršenju zaštitne mjere unos podataka vrši organ koji je nadležan za izvršenje mjere.
(5) Unos podataka o lišavanju slobode zbog neplaćanja, o zamjeni za plaćanje novčane kazne obavljanjem poslova za opće dobro ili poslova za dobro lokalne zajednice, vrši sud.
(6) Ukoliko nadležni organ odnosno sud nema mogućnost elektronskim putem unijeti podatak u prekršajnu evidenciju, dužan je bez odgađanja te podatke dostaviti drugom organu određenom od višeg organa, odnosno drugom sudu određenom od predsjednika neposrednog višeg suda, radi unosa podataka u prekršajnu evidenciju.
Član 6.
(Način unosa i obrade podataka)
(1) Podaci o izrečenim prekršajnim sankcijama se identificiraju prema jedinstvenom broju prekršajnog naloga odobrenog od Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine, odnosno prema jedinstvenom broju rješenja suda.
(2) U slučaju izricanja novčane kazne, jedinstveni broj iz stava (1) ovog člana mora biti ispisan i na uplatnici uručenoj stranci, u polju "Poziv na broj".
(3) U skladu sa članom 40. stav (2) Zakona o prekršajima, sve neplaćene novčane kazne i troškovi postupka koji su još predmet izvršenja evidentiraju se kao dug u elektronskoj evidenciji podataka.
(4) Podaci o uplatama novčanih kazni na račune javnih prihoda evidentiraju se u elektronskoj evidenciji podataka. Izuzetno, ukoliko stranka dostavi dokaz o izvršenoj uplati koji znači dokaz o realiziranoj uplati na uplatni račun, ovlašteni organ taj podatak unosi u elektronsku evidenciju podataka.
(5) Dodatna taksa iz člana 31. stav (2) Zakona o prekršajima automatski se određuje u elektronskoj evidenciji podataka.
(6) U elektronskoj evidenciji podataka automatski se računaju rokovi zastarjelosti izvršenja zaštitnih mjera iz čl. 23. i 25. Zakona o prekršajima.
Član 7.
(Pravo pristupa podacima)
Nesmetan pristup podacima, sadržanim u elektronskoj evidenciji podataka putem jedinstvenog informacionog sistema u nadležnosti Agencije, imaju nadležni organi iz člana 2. stav (1) tačka b) ovog pravilnika.
Član 8.
(Izdavanje podataka iz elektronske evidencije)
(1) Organi unutrašnjih poslova nadležni po mjestu prebivališta za fizička lica i nadležni registarski sud za pravna lica podatke iz prekršajne evidencije za kažnjena fizička i pravna lica mogu dati samo ako za to postoje opravdani razlozi, i to:
a) drugom sudu, nadležnom tužilaštvu i organima predviđenim u članu 39. stav (2) Zakona o prekršajima;
b) na obrazložen zahtjev nadležnog organa vlasti ili lica predviđenim u članu 39. stav (3) Zakona o prekršajima;
c) na lični zahtjev građana o njihovom kažnjavanju ili nekažnjavanju za prekršaje, u skladu sa članom 39. stav (6) Zakona o prekršajima.
(2) Nadležni organ iz stava (1) ovog člana izdaje uvjerenja na pismeni zahtjev fizičkih lica o njihovom kažnjavanju ili nekažnjavanju za prekršaje, na osnovu člana 162. Zakona o upravnom postupku ("Službeni glasnik BiH", br. 29/02, 12/04, 88/07, 93/09, 41/13 i 53/16).
(3) U prilogu ovog pravilnika nalaze se obrasci i čine njegov sastavni dio kako slijedi:
a) Zahtjev fizičkog lica za davanje podataka iz prekršajne evidencije (Obrazac broj 1);
b) Zahtjev pravnog lica za davanje podataka iz prekršajne evidencije (Obrazac broj 2);
c) Uvjerenje nadležnog organa o podacima iz prekršajne evidencije za fizičko lice (Obrazac broj 3);
d) Uvjerenje nadležnog suda o podacima iz prekršajne evidencije za pravno lice (Obrazac broj 4);
e) Zahtjev suda, tužilaštva ili organa iz člana 39. stav (2) Zakona o prekršajima za davanje podataka iz prekršajne evidencije za fizičko lice (Obrazac broj 5);
f) Zahtjev suda, tužilaštva ili organa iz člana 39. stav (2) Zakona o prekršajima za davanje podataka iz prekršajne evidencije za pravno lice (Obrazac broj 6);
g) Podaci iz prekršajne evidencije za fizičko lice (Obrazac broj 7);
h) Podaci iz prekršajne evidencije za pravno lice (Obrazac broj 8).
(4) U uvjerenjima se ne navode podaci o brisanoj sankciji.
(5) Ako je odluka o kazni brisana, podaci o toj odluci se daju samo nadležnom sudu, odnosno nadležnom tužilaštvu u vezi s postupkom koji se za prekršaj vodi protiv lica čija je odluka brisana.
Član 9.
(Brisanje sankcija)
(1) Agencija će jednom godišnje sačiniti izvještaj o nenaplaćenim novčanim kaznama koje imaju rok naplativosti tri godine, počev od dana unosa novčane kazne u elektronsku evidenciju podataka, i izvještaj dostavljati Ministarstvu pravde Bosne i Hercegovine, Federalnom ministarstvu pravde Federacije Bosne i Hercegovine, Ministarstvu pravde Republike Srpske i Pravosudnoj komisiji Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, s ciljem poduzimanja mjera i aktivnosti na naplati istih i izbjegavanja nastupanja instituta zastare i brisanja nenaplaćenih novčanih kazni.
(2) Brisanje sankcija iz prekršajne evidencije vrši se automatski na način i u rokovima utvrđenim u članu 37. st. (2) i (3) i članu 38. Zakona o prekršajima.
Član 10.
(Zaštita podataka)
Zaštitu podataka unesenih u prekršajnu evidenciju provodi Agencija, u skladu s propisima koji uređuju predmetnu materiju.
Član 11.
(Tajnost podataka)
(1) Prekršajna evidencija, kao i akti na osnovu kojih se upisuju ti podaci, predstavljaju službenu tajnu.
(2) Nadležni organ iz člana 2 stav (2) tačka b) ovog pravilnika i ovlaštena službena lica ovih organa, dužni su prilikom obrade podataka osigurati tajnost podataka, u skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka.
Član 12.
(Postupanje s dosadašnjim evidencijama)
Podaci o izrečenim prekršajnim sankcijama, koji su vođeni prema dosadašnjim propisima, čuvaju se trajno.
Član 13.
(Prestanak važenja ranijeg pravilnika)
Stupanjem na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja prekršajne evidencije ("Službeni glasnik BiH", broj 25/09).
Član 14.
(Stupanje na snagu)
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".